Katedra Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki
  
Wydział Mechaniczny Technologiczny
   Politechnika Śląska

 Strona głównaWyniki i ocenyPrzedmiotyPliki do pobraniaKontaktAdministrator
Icon Struktura Katedry
Icon Pracownicy
Icon Oferta współpracy
Icon Z życia Katedry
Icon Nasi absolwenci
Icon Wirtualny spacer
Icon Na wesoło
Dydaktyka
Icon Specjalności
Icon Przedmioty
Icon Wyniki i oceny
Icon Pliki do pobrania
Icon Prace dyplomowe
Icon Studenckie Koło Metod Komp. Mechaniki
Icon Studenckie Koło Mechaniki Eksperymentalnej "STRESS"
Icon Podręczniki i skrypty
Icon Praktyki studenckie
Działalność naukowa
Icon Profil naukowy
Icon Przykłady badań eksperymentalnych i analiz numerycznych
Icon Projekty badawcze
Icon Konferencje naukowe
Icon Rozprawy doktorskie
Icon Wybrane zagadnienia
Icon
 

 

Nasi absolwenci

dr inż. Tomasz Czyż
(specjalista ds. obliczeń, MESco)
Firma MESco, w której pracuję, zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych systemów obliczeniowych w przemyśle. Systemy te pozwalają na wyrafinowaną symulację komputerową prawie wszystkich zjawisk fizycznych występujących w rzeczywistości. Oprócz tego firma wykonuje symulacje komputerowe zlecone przez przemysł, organizuje szkolenia i uczestniczy w programach europejskich. Studia magisterskie i doktoranckie, które odbyłem w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki, zaopatrzyły mnie w gruntowną wiedzę pozwalającą na zrozumienie i swobodne użytkowanie komercyjnego oprogramowania opartego na Metodzie Elementów Skończonych. Dodatkowo praca ze studentami i rozwinięcie zdolności dydaktycznych przełożyło się na dobre przygotowanie i prowadzenie kursów, które organizuje nasza firma.


mgr inż. Lech Parylak
(Desing Engineer, GE Aviation)
Pracuję w dziale HPT Military, w zespole zajmującym się częściami wirującymi turbiny wysokiego ciśnienia silnika odrzutowego - CF6 (Boeing 747, Airbus A330). Razem z zespołem badamy takie zagadnienia jak wytrzymałość zmęczeniowa czy optymalizacja geometryczna komponentów. Jesteśmy w ciągłej współpracy z oddziałem w Stanach Zjednoczonych, a czerpiąc z ich wieloletniego doświadczenia na każdym kroku uczymy się czegoś nowego. Współpracujemy również z innymi oddziałami zlokalizowanymi na całym świecie, co sprawia że codziennie pojawia się okazja do nawiązania nowych kontaktów. Jako, że stale zajmuję się analizą wytrzymałościową, to w znacznym stopniu wykorzystuję informacje zdobyte podczas studiowania w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki. Zarówno gruntowna wiedza teoretyczna wyniesiona z wykładów, jak i praktyczne umiejętności w obsłudze oprogramowania inżynierskiego są moim dużym atutem w pracy.


mgr inż. Paweł Nycz
(
Junior Stress Engineer, Foster Wheeler Energia Polska)
W pracy wykonuję obliczenia wytrzymałościowe rurociągów i dobieram zawieszenia, dodatkowo wykonuję obliczenia kanałów powietrza i spalin, komór, układów belkowych, oraz innych elementów kotła, a także weryfikuję obliczenia innych firm dla ww. układów. Podczas studiów na Wydziale i w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki uzyskałem bardzo dobre przygotowanie w zakresie analitycznych obliczeń wytrzymałościowych, termomechaniki oraz modelowania konstrukcji za pomocą metody elementów skończonych oraz materiałoznawstwa (zajęcia laboratoryjne)


mgr inż. Monika Miarka
(Veeco Metrology Inc., Santa Barbara, USA)
Pracuję dla firmy Veeco, która zajmuje się produkcją mikroskopów atomowych (AFM). Firma mieści się w Santa Barbara (USA). Na co dzień, jako inżynier CAD pracuję przy projekcie ICON. Zajmuję się przygotowywaniem dokumentacji technicznej (rysunki, modele części i zespołów), projektowaniem części i zespołów oraz przygotowaniem kart technologicznych dla produkcji. Mikroskop ten wykorzystywany jest głównie przez jednostki badawcze na uniwersytetach oraz w firmach takich jak np. IBM lub Seagate.
Studiowałam na Wydziale Mechanicznym Technologicznych Politechniki Śląskiej, a pracę magisterską broniłam w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki. Ukończyłam również studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. Studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym otwarły przede mną wiele drzwi. Dzięki specjalizacji w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki swobodnie poruszam się wśród zagadnień technicznych. Po studiach jako doktorantka przez rok pracowałam w Katedrze. Bardzo mile wspominam studia oraz pracę z kolegami i koleżankami z Katedry, z którymi kontakt mam do dziś.


dr inż. Antoni Skrobol
(inżynier ds. badań, Tenneco Automotive Eastern Europe)
Jako inżynier ds. badań jestem odpowiedzialny za wspieranie różnorodnych projektów prowadzonych w Tenneco Ride Control. Podstawowe zadania, którymi się zajmuję, to: działania prowadzone jako ekspert ds. metody elementów skończonych – wykorzystywanie swojej wiedzy do analizy konstrukcji, zniszczenia a także weryfikacji i walidacji komponentów i ich złożeń; wnoszenie specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia na etapie projektowania części oraz działalność jako audytor wewnętrzny zgodności systemu jakości z wymaganiami normy ISO/TS 16949:2002.


mgr inż. Magdalena Nowak
(doktorantka w Brunel University, West London)
W 2005 roku ukończyłam studia w Katedrze Wytrzymałości i Metod Komputerowych Mechaniki. Moja praca magisterska dotyczyła zastosowania algorytmu ewolucyjnego w zaawansowanym harmonogramowaniu produkcji. Po ukończeniu studiów wyjechałam do Londynu aby kontynuować naukę.
Ukończyłam studia magisterskie z Advanced Manufacturing Systems na Brunel University w West London.
Aktualnie jestem uczestniczką studiów doktoranckich w Brunel Centre for Advanced Solidification Technology i zajmuję się udoskonalaniem właściwości mechanicznych stopów aluminium.


mgr inż. Michał Olejniczak
(konstruktor, Instytut Lotnictwa w Warszawie)
Podczas studiów na Wydziale Mechanicznym Technologicznym moja wiedza powiększyła się o wiele zagadnień przydatnych w obecnej pracy. Począwszy od różnego rodzaju wiedzy teoretycznej przydatnej w koncypowaniu, projektowaniu i konstruowaniu po wiedzę praktyczną poznaną podczas laboratoriów dotyczącą technologii wykonywania projektowanych elementów. Wiedza taka znacznie ułatwia tworzenie projektów, ponieważ pozwala przewidzieć wiele problemów, które mogłyby wystąpić. Studia na Wydziale ukształtowały we mnie pewną "intuicję inżynierską". Studia w Katedrze również pozwoliły mi na poznanie wielu ciekawych zagadnień. Same informacje dotyczące wytrzymałości materiałów są bardzo przydatne w mojej pracy. Podczas studiów poznałem też obsługę wielu programów wspomagających pracę inżyniera takich jak MSC Patran/Nastran, Catia V5, AutoCAD i wiele innych. Wiedza na temat tego oprogramowania znacznie ułatwia mi pracę na stanowisku konstruktora CAD, ponieważ wszystkie z tych programów wykorzystuje w mojej pracy zawodowej. Również realizacja mojej pracy dyplomowej pod tytułem "Projekt stanowiska do badania prętów na wyboczenie" przygotowała mnie do wykonywania projektów w Instytucie Lotnictwa. Dzięki studiom na Wydziale Mechanicznym Technologicznym mam możliwość podjęcia pracy w prestiżowej instytucji badawczo-rozwojowej, jaką jest Instytut Lotnictwa. Jestem dumny ze studiów ukończonych na Naszym Wydziale, dzięki nim mogę brać udział w wielu ciekawych projektach w mojej obecnej pracy.


mgr inż. Przemysław Siedlaczek
(specjalista ds. obliczeń, MESco)
Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej (Wydział Mechaniczny Technologiczny, Katedra Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki). Pracuję w firmie MESco. Obecnie zajmuję się analizami numerycznymi, statecznością, wytężeniem i zmęczeniem elementów maszyn oraz konstrukcji. W ramach swojej pracy przeprowadzam również dyskusje oraz ekspertyzy przyczyn powstawania uszkodzeń w urządzeniach. Większość pracy spędzam na modelowaniu zjawisk z zakresu mechaniki ciała stałego, zmęczenia oraz mechaniki pękania. Pracuję w programach takich firm jak ANSYS czy nCode. W pracy często przydają mi się zdobyte podczas studiów umiejętności zdobywania wiedzy i jej przetwarzania. Swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuję również podczas prowadzanych przeze mnie szkoleń, wykładów i prezentacji. Praca w MESco daje mi dużo satysfakcji. Codziennie spotykam się z bardzo złożonymi zagadnieniami fizyki, najnowszymi osiągnięciami techniki oraz ich prototypami. Bliskość nowych technologii pozwala mi również na kontakt z wybitnym postaciami nauki i techniki na stopie zawodowej jak i koleżeńskiej. Ponadto, praca daje mi liczne okazje do częstych wyjazdów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Prócz niebywałej różnorodności zadań z którymi przychodzi mi się podczas pracy zmierzyć, najciekawsze w niej jest to, że mimo kilku lat doświadczenia nie przestaje mnie zaskakiwać!


mgr inż. Paweł Gocyła
(inżynier modelowania i symulacji, TRW Polska Sp. z o.o.)
Pracuję w Centrum Inżynieryjnym TRW Polska w grupie symulacji. Na co dzień zajmuję się analizami poduszek powietrznych oraz pasów bezpieczeństwa (w metodzie Explicit), a także wsparciem zespołu projektowego. Codziennie spotykam się z nowymi zadaniami, dzięki czemu na bieżąco poszerzam swoją wiedzę. Studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki dały mi solidne podstawy teoretyczne zagadnień mechaniki i wytrzymałości materiałów oraz Metody Elementów Skończonych. Wiedzę tą wykorzystuję na co dzień w swojej pracy. 

mgr inż. Andrzej Fizia
(Inżynier serwisowy, KUKA Roboter)
Pracuję w firmie KUKA Roboter w dziale serwisu. Zajmuję się serwisem mechanicznym i elektrycznym robotów przemysłowych oraz szaf sterowniczych. Do moich obowiązków należy również programowanie stanowisk zrobotyzowanych. Codziennie spotykam się z nowymi problemami, przez co moja praca jest interesująca i rozwojowa. Studia, które odbyłem w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki, dały mi szeroki zakres wiedzy z mechaniki, rysunku technicznego, programów CAD-owskich oraz programowania, które teraz na co dzień wykorzystuje w swojej pracy. 


 
  Laboratorium Zastosowań Metod Sztucznej Inteligencji
  INTEREDU
  Sekcja Optymalizacji i Sterowania Komitetu Mechaniki PAN
  Sekcja Nauk Obliczeniowych KI PAN
  Studenckie Koło Naukowe Metod Komputerowych
  Programy MES do książki T. Burczyński, R.Bąk Wytrzymałość Materiałów z elementami ujęcia komputerowego (www.mes.polsl.pl)
  Strona poświęcona podręcznikowi "Badania operacyjne. Teoria i zastosowania."
  Konferencja EUROGEN2009
  Polskie Towarzystwo Metod Komputerowych Mechaniki
  DSMCM Grid Team
  Centrum Doskonałości AI-METH
  Konferencja AI-METH
  Strona główna Politechniki Ślaskiej
  Strona główna Wydziału MT
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  Poczta na polsl.pl
 Dodaj nowe łącze
Aktualnie nie ma żadnych nadchodzących wydarzeń. Aby dodać nowe wydarzenie, kliknij przycisk Dodaj nowe wydarzenie poniżej.
 Dodaj nowe wydarzenie
 
 
  stat4u