Archiwalne informacje, wiadomości, komunikaty

Na tą podstronę będziemy przenosić informacje z działu Aktualności.

Zaproszenie do ankiety!

W ramach badania satysfakcji użytkowników biblioteki, przeprowadzanego w dniach od 21 lutego do 7 kwietnia 2017 r., prosimy o wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety, której celem jest ocena jakości naszych usług. Jej wyniki pomogą nam lepiej dostosować funkcjonowanie biblioteki do Państwa potrzeb. Prosimy o szczere odpowiedzi zgodne z Państwa odczuciami. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas!
LINK
DO ANKIETY: http://ankietabiblioteczna.hopto.org

Ankieta jest również dostępna w wersji drukowanej w Czytelni.

Szkolenie z bazy danych SCOPUS!

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu z bazy danych SCOPUS, które odbędzie się w dniu 7 czerwca br. o godz. 12:30 w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Kaszubska 23, II piętro, sala 210). Problematyka szkolenia będzie dotyczyła następujących zagadnień:
- zasoby bazy danych SCOPUS oraz kryteria doboru,
- profile autorów oraz instytucji,
- zgłaszanie poprawek do bazy SCOPUS,
- parametry bibliometryczna i ocena czasopism,
- przykłady on-line,
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line. Szczegółowe informacje i formularz dostępne są tutaj

Web of Science - szkolenia w maju!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenia, dotyczące platformy Web of Science. Webinaria są prowadzone przez dr Klementynę Karlińską-Batles i dotyczą następujących zagadnień:
- jak założyć konto i ułatwić sobie pracę z platformą Web of Science,
- jak zidentyfikować najbardziej wpływowe instytucje, kraje i publikacje,
- jak wyszukiwać patenty na platformie Web of Science
Wszystkie szkolenia odbywają się w języku polskim i wymagają uprzedniej rejestracji oraz komputera z kartą dźwiękową i głośnikami. Szczegółowy plan szkoleń wraz z instrukcją można znaleźć tutaj
Zapraszamy do uczestnictwa w webinarium!

Bezpłatny dostęp do testowych baz danych AccessEngineering i GeoScienceWorld

Informujemy, że Biblioteka otrzymała testowy dostęp do wybranych baz danych. Więcej szczegółów dotyczących zawartości i czasu dostępu znajduje się pod poniższymi linkami:
ACCESSENGINEERING
GEOSCIENCEWORLD

Zapraszamy do korzystania!

Szkolenie z bazy KNOVEL!

W dniu 20 kwietnia (środa) w godz. 11:00-12:30 w Bibliotece Głównej w Gliwicach odbędzie się szkolenie z bazy danych KNOVEL (II piętro, sala 210 - dawna Czytelnia Abstraktów i Prac Doktorskich). Więcej o szczegółach szkolenia tutaj
Zapraszamy

Web of Science - Webinarium!

W dniach 5-7 kwietnia będzie prowadzone bezpłatne szkolenie online w zakresie efektywnego korzystania z bazy Web of Science (obejmujące m.in. prezentację pełnych możliwości platformy, wyszukiwanie kompletu publikacji z danej instytucji, stosowanie identyfikatora autora Researcher ID). Cykl szkoleń poprowadzi dr Klementyna Karlińska-Batres z firmy Thomson Reuters.
Linki do rejestracji

Wybrane metody badań materiałów - dostępne w wersji cyfrowej!

Informujemy, że podręcznik Wybrane metody badań materiałów Michała Żelechowera jest dostępny w wersji elektronicznej, w zasobach Biblioteki Cyfrowej Politechniki Śląskiej (tutaj).

Akcja BOOKCROSSING - podziel się książką

W dniach 23-30 kwietnia zapraszamy do uczestnictwa w akcji dobrowolnej wymiany książek pod nazwą "Bookcrossing". Na wydzielonym i specjalnie oznaczonym regale będzie można pozostawić własną książkę i w zamian zabrać inną. Naprawdę warto!

Nowości bazyWeb of Science!

Informujemy, iż od 12 stycznia firma Thompson Reuters udostępniła nową wersję platformy, zmieniając dotychczasową nazwę Web of Kowledge na Web of Science Core Collection.
Biblioteka oferuje dostęp do nowych indeksów:
Book Citation Index: Science, Social Science & Humanities
BIOSIS Citation Index
Current Contents Connect
Data Citation Index
Derwent Innovations Index
Medline
Web of Science: Current Chemical Reactions, Index Chemicus
Zoological Records

Szczegółowe informacje o zasięgu chronologicznym wspomnianych indeksów tutaj

Web of Science - szkolenie z nowej platformy i indeksów!

Informujemy, że w dniu 11 kwietnia (piątek) w godz. 11:00-13:00 w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (II p., Czytelnia Abstraktów i Prac Doktorskich) odbędzie się szkolenie z udziałem przedstawiciela firmy Thompson Reuters - Marcina Kapczyńskiego.
W programie szkolenia przewidziano, m.in.:
- prezentację nowej platformy Web of Science,
- omówienie struktury bazy Web of Science Core Collection,
- przegląd indeksów: Data Citation Index, Derwent Innowation Index i innych baz danych Web of Science,
- generowanie raportów cytowań autorskich,
- obliczanie Indeksu Hirscha,
- ocena parametryczna czasopism w Journal Citation Reports,
- tworzenie i formatowanie bibliografii załącznikowej w EndNote,
- tworzenie profili oraz wyszukiwanie informacji o autorach i badaczach w portalu Researcher ID

Śląska Noc Naukowców w Bibliotece Głównej w Gliwicach!

W dniu 28 września w godz. 16.00-22.00 odbędzie się kolejna edycja "Śląskiej Nocy Naukowców" - tym razem pod hasłem: JAK WYNALAZKI JAPOŃCZYKÓW WPŁYNĘŁY NA LOS CZYTELNIKÓW? Na wszystkich zainteresowanych czeka atrakcyjny program, składający się m.in. z pokazów, prezentacji i odczytów. O szczegółach można przeczytać tutaj.

Serdecznie zapraszamy!

ART NAIF Festiwal - zaproszenie

Podczas letnich miesięcy tj. 15 czerwca do 17 sierpnia w Szybie Wilson w Giszowcu będziemy mieli okazję kolejny raz spotkać się na  Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego wydarzenia

Witamy na nowej witrynie internetowej naszej Biblioteki!!!

Zapraszamy do odwiedzania naszej nowej strony internetowej, która jest już dostępna! Aktualnie trwa uzupełnianie informacji w poszczególnych działach. Już niebawem serwis będzie w pełni funkcjonalny! Aktualnie działają już przekierowania do katalogu OPAC

Nie tylko podręczniki, czyli... beletrystyka w zbiorach biblioteki

W zbiorach naszej biblioteki można znaleźć nie tylko literaturę fachową, ale także książki beletrystyczne i biograficzne. Zachęcamy do przeglądania zawartości katalogu OPAC, wkrótce o nowościach będziemy informowali szerzej na naszej stronie. Więcej informacji znajduje się tutaj

Kurs on-line

Jeżeli nie wiesz jak wyszukać informacje konieczne do pisania pracy naukowej, skąd wziąć potrzebne publikacje, a biblioteka kojarzy Ci się jedynie ze szkolnymi lekturami -ten kurs jest dla Ciebie! Naukowe książki i czasopisma na pulpicie Twojego komputera. Zbiory bibliotek całego świata do Twojej dyspozycji. Bazy danych bez tajemnic. Normy jakich potrzebujesz - szybko i bezpłatnie. Te i inne zagadnienia przedstawimy w kursie on-line "Przewodnik po zasobach elektronicznych" na Platformie Zdalnej Edukacji Biblioteki Głównej. Zapraszamy od 19.03 br. Udział bezpłatny, a po zaliczeniu - dostęp do większości baz danych z domowego komputera! Ilość miejsc ograniczona.