Biblioteka w czasie pandemii

Informujemy, że aktualnie biblioteka jest czynna w następujących godzinach:
Wypożyczalnia

- od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00
- w sobotę w godz. 9:00-14:00
Czytelnia i Pracownia Komputerowa
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00

W związku z obowiązującymi zaleceniami epidemiologicznymi podczas przebywania w pomieszczeniach biblioteki prosimy o : zakrywanie nosa i ust maseczką, dezynfekowanie rąk, korzystanie z rękawiczek ochronnych oraz przestrzeganie zasad dystansu
Dziękujemy!

Zapisy do biblioteki
Nowi czytelnicy zapisują się do biblioteki online, wypełniając formularz dostępny tutaj
Po dokonaniu rejestracji należy wysłać maila na adres bg.katowice@polsl.pl z prośbą o aktywację konta. Po otrzymaniu zwrotnego maila można zamówić książki online (przez katalog OPAC). Po odbiór książek należy zgłosić się z legitymacją studencką po 24 godzinach od wysłania zamówienia i w ciągu 14 dni.

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po bibliotece, dostepnym tutaj

Zachęcamy do zdalnego korzystania z zasobów elektronicznych HAN (szczegóły poniżej)

EBSCO - szkolenia online!

Modele zakupu e-książek

Podczas szkolenia podejmiemy najważniejsze zagadnienia, o czym powinniśmy wiedzieć przed decyzją o poszerzeniu kolekcji e-książek w bibliotece. Omówimy między innymi zakup ograniczony do wybranej liczby użytkowników, zakup przygotowanej kolekcji tematycznej, prenumeratę, zakup tytułów w wersji DRM i DRMfree.

22 czerwca 2021, godz. 12:00
Rejestracja

WEB OF SCIENCE- szkolenia online!

InCites B&A - potencjalne federacje uczelni i ich wpływ na osiągniecia i pozycje rankingowe

Zobacz jak dzięki InCites Benchmarking & Analytics przeprowadzić symulacje federacji instytucji. Jaki wpływ na wskaźniki i pozycje rankingowe może mieć połączenie różnych organizacji...

25 czerwca 2021, godz. 11:00
Rejestracja

InCites B&A dla instytucji - ewaluacja współpracy krajowej i międzynarodowej między instytucjami

Zobacz jak krok po kroku sprawdzić w InCites Benchmarking & Analytics, z którymi instytucjami warto współpracować, aby poprawić swoją widoczność i swój wpływ...

28 czerwca 2021, godz. 13:00
Rejestracja

Prezentacja badań prowadzonych przez Twoją instytucję

Niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym badaczem, czy administratorem instytucji, wykazanie wpływu Twojej pracy odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu wsparcia i nawiązywaniu nowych partnerstw. Weź udział w tej sesji, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu solidnych profili dla naukowców i instytucji przy użyciu narzędzi i danych Clarivate. Spraw, aby wartościowa praca w Twoim portfolio stała się łatwiejsza do odkrycia!..

29 czerwca 2021, godz. 11:00
Rejestracja

InCites B&A dla bibliotekarzy - wykorzystanie w zarządzaniu kolekcją czasopism

Zobacz jak dzięki InCites Benchmarking & Analytics przeprowadzić symulacje federacji instytucji. Jaki wpływ na wskaźniki i pozycje rankingowe może mieć połączenie różnych organizacji..

30 czerwca 2021, godz. 10:00
Rejestracja

Journal Citation Reports – nowa edycja 2021

Nowe wydanie JCR 2021 ukaże się pod koniec czerwca i będzie zawierało znaczące udoskonalenia i dodatki do istniejących źródeł informacji o czasopismach naukowych. Dołącz do naszego webinarium, aby dowiedzieć się więcej o rozszerzeniu zakresu czasopism w JCR, które pozwoli na odzwierciedlenie pełnego zakresu badań ujętych we wszystkich czasopismach w Web of Science Core Collection. Wraz z rozszerzeniem zakresu, nowe wydanie JCR zaprezentuje nowy wskaźnik Journal Citation Indicator, umożliwiający pełniejszy wgląd i uzupełniający kontekst zakresu miar JCR - znacznie wykraczając poza pojedynczy wynik JIF...

2 lipca 2021, godz. 10:00
Rejestracja

Multiwyszukiwarka PRIMO w HAN!

Zachęcamy do korzystania z nowego interfejsu multiwyszukiwarki PRIMO, dostepnego w ramach usługi HAN (opisanej poniżej). Aby z niego skorzystać należy kiknąć w następujący link i zalogować się (zgodnie z poniższą instrukcją logowania do usługi HAN).

HAN - zdalny dostęp do baz danych, oferowanych przez Bibliotekę!

Zachęcamy do korzystania z zasobów elektronicznych, dostępnych za pośrednictwem systemu HAN (Hidden Automatic Navigator). Wprowadzone rozwiązanie znacznie ułatwi korzystanie czytelnikom z baz danych poza uczelnią.

Aby zalogować się należy:
1. wybrać link do konkretnego źródła z dostępnej listy baz danych
2. zalogować się wykorzystując jako login nazwę użytkownika w domenie student.polsl.pl (np. jkowalski@student.polsl.pl) oraz hasło do studenckiej poczty elektronicznej (akternatywnie można skorzystać z loginu i hasła do konta bibliotecznego w systemie PROLIB).

Informujemy, iż wraz z zakończeniem studiów i podpisaniem karty obiegowej zdalny dostęp do zasobów elektronicznych zostanie anulowany.

Multimedialna Biblioteka Cyfrowa Ebookpoint BIBLIO

Zapraszamy do korzystania z książek elektronicznych w krajowym serwisie ebookpoint BIBLIO (dawniej NASBI), który oferuje dostęp do pełnych tekstów ponad 12.000 e-booków, audiobooków, kursów video w języku polskim i angielskim, wydawnictw Grupy Helion i innych wydawców. Biblioteka obejmuje różnorodne kategorie tematyczne m.in.: informatykę, technikę i mechanikę, systemy operacyjne, elektronikę, grafikę, programowanie, sieci komputerowe, biznes i ekonomię, psychologię, prawo, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, poradniki zawodowe i specjalistyczne, e-prasę itp.

Aby skorzystać z serwisu należy założyć indywidualne konto (Ważne!: Użytkownicy posiadający już konto w serwisie NASBI nie muszą ponownie zakładać nowego konta w ebookpoint BIBLIO).

Założenie konta (instrukcja)
Należy wejść na stronę ebookpoint BIBLIO i dokonać rejestracji, posługując się tylko i wyłącznie adresem e-mail w domenie polsl.pl lub student.polsl.pl), a następnie potwierdzić założenie konta - klikając w link aktywacyjny, przesłany na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail.

Wyszukiwanie i wypożyczanie (instrukcja)
Po zalogowaniu na konto wyszukać publikację do wypożyczenia według następujących kryteriów: tytuł, autor, numer ISBN lub nazwa wydawcy. Zawartość serwisu można również przeszukiwać poprzez opcję Kategoria (menu z lewej strony). Po wyszukaniu właściwej publikacji należy wybrać opcję Pożycz, dostępną do wyboru obok tytułu (przed wypożyczeniem można zapoznać się z częścią tekstu publikacji, klikając w Czytaj fragment).Skorzystanie z akcji Pożycz powoduje, że książka przechodzi na wirtualną półkę użytkownika (górne menu), pozostając tam przez 14 dni (użytkownik sam może ją wcześniej "zwrócić" używając opcji Oddaj). Polecamy i zapraszamy do korzystania!

Link do serwisu Ebookprint BIBLIO

Zdalny dostęp do zasobów - informacja o indywidualnych kontach użytkowników!

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną Wirtualnej Biblioteki Nauki, na której zamieszczono informacje dotyczące indywidualnych kont użytkowników, które pozwalają na zdalny dostęp spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców bez wymogu korzystania z usług proxy i VPN. Szczegóły tutaj

Materiały szkoleniowe z webinariów i szkoleń online!

Zapraszamy do skorzystania z materiałów (m.in. prezentacji i nagrań), dotyczących organizowanych wcześniej webinariów i szkoleń online. Są one dostępne tutaj

Zdalne zasoby edukacyjne MIT OPEN COURSEWARE

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z interdyscyplinarnej bazy wirtualnych kursów, udostępnionej przez Massachusetts Institute of Technology. Baza jest dostępna tutaj

Platforma edukacyjna NAVOICA

Zapraszamy do skorzystania z ogólnodostępnej, polskiej platformy kształcenia NAVOICA w trybie MOOC (Massive Open Online Cources), oferującej bezpłatne kursy wirtualne. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie bezpłatnej rejestracji. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dostęp i więcej szczegółów tutaj

Kurs "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" na Platformie Edukacji Zdalnej!

Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych i studentów do wzięcia udziału w kursie "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" za pośrednictwem Platformy Edukacji Zdalnej Politechniki Śląskiej. Uczestnictwo w kursie umożliwi Państwu zapoznanie się z możliwościami wykorzystania elektronicznych zasobów naszej biblioteki w nauczaniu i pracy na odległość.
Aby skorzystać z oferty, należy posiadać konto na Platformie Zdalnej Edukacji. Więcej informacji tutaj

Otwarte zasoby edukacyjne!

Poza aktywnym uczestnictwem w szkoleniach online i korzystaniem z udostępnianych przez naszą bibliotekę elektronicznych baz danych proponujemy również sięgnąć do otwartych zasobów edukacyjnych (nagrań video i publikacji), oferowanych przez inne uczelnie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów (kolejne będą sykcesywnie dodawane):

Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Wrocławskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne AGH tutaj
E-podręczniki AGH tutaj
Otwarte zasoby Politechniki Warszawskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej tutaj
Laboratoria w Hiszpani tutaj

Webinarium - Roboty usługowe / prow. dr inż. Igor Zubrycki / Politechnika Łódzka tutaj

Czasopisma elektroniczne Taylor and Francis Group

Zapraszamy do korzystania z bazy czasopism elektronicznych wydawnictwa Taylor and Francis Group. W ramach kolekcji Science and Technology udostepniono 530 recenzowanych tytułów czasopism z zakresu:
- nauk inżynieryjno-technicznych i informatyki,
- chemii, nauk biologicznych i inżynierii ochrony środowiska,
- matematyki, statystyki, fizyki i in.
Rekomendujemy m.in. korzystanie z czasopsisma International Journal of Rail Transportation, dostępnego w kolekcji.
Wykaz czasopsim dostępny tutaj
Dostęp do bazy tutaj


Ibuk Libra - nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa już dostępna!

Zapraszamy do korzystania z zasobów ponad 1400 tytułówksiążek i czasopism w serwisie Ibuk Libra.
Uwaga!Serwis rozbudował funkcjonalność o wyszukiwarkę wewnątrztekstową, która dodatkowo umożliwia przeszukiwanie treści poszczególnych książek! Szczegółowa instrukcja korzystania z nowego narzędzia znajduje się tutaj

Dostep do serwisu tutaj