Biblioteka w czasie pandemii

Informujemy, że aktualnie biblioteka jest czynna w następujących godzinach:
Wypożyczalnia

- od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00
- w sobotę w godz. 9:00-14:00
Czytelnia i Pracownia Komputerowa
- od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00

Czytelnicy mogą skorzystać z Czytelni i Pracowni Komputerowej z zachowaniem wymogów sanitarnych (maseczka, dezynfekcja rąk, rękawiczki, dystans społeczny)

Zapisy do biblioteki
Nowi czytelnicy zapisują się do biblioteki online, wypełniając formularz dostępny tutaj
Po dokonaniu rejestracji należy wysłać maila na adres bg.katowice@polsl.pl z prośbą o aktywację konta. Po otrzymaniu zwrotnego maila można zamówić książki online (przez katalog OPAC). Po odbiór książek należy zgłosić się z legitymacją studencką po 24 godzinach od wysłania zamówienia i w ciągu 14 dni.

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po bibliotece, dostepnym tutaj

Zachęcamy do zdalnego korzystania z zasobów elektronicznych HAN (szczegóły poniżej)

SciVal Advisor Program Polska

Zapraszamy do udziału w programie SciVal Advisor, składającego się z serii 8 spotkań online, podczas których, Elsevier szczeghółowo zapozna uczestników z funkcjami narzędzia SciVal. Spotkania będą odbywały się w dniach 22 lutego – 31 marca 2021 r. Po zakończeniu spotkań online będzie można wziąć udział w teście, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymać certyfikat oraz zaproszenie do grupy zaawansowanych użytkowników narzędzia SciVal. Wszystkich zainteresowanych udziałem w programie SciVal Advisor zachęcamy do rejestracj itutaj

Multiwyszukiwarka PRIMO w HAN!

Zachęcamy do korzystania z nowego interfejsu multiwyszukiwarki PRIMO, dostepnego w ramach usługi HAN (opisanej poniżej). Aby z niego skorzystać należy kiknąć w następujący link i zalogować się (zgodnie z poniższą instrukcją logowania do usługi HAN).

HAN - zdalny dostęp do baz danych, oferowanych przez Bibliotekę!

Zachęcamy do korzystania z zasobów elektronicznych, dostępnych za pośrednictwem systemu HAN (Hidden Automatic Navigator). Wprowadzone rozwiązanie znacznie ułatwi korzystanie czytelnikom z baz danych poza uczelnią.

Aby zalogować się należy:
1. wybrać link do konkretnego źródła z dostępnej listy baz danych
2. zalogować się wykorzystując jako login nazwę użytkownika w domenie student.polsl.pl (np. jkowalski@student.polsl.pl) oraz hasło do studenckiej poczty elektronicznej (akternatywnie można skorzystać z loginu i hasła do konta bibliotecznego w systemie PROLIB).

Informujemy, iż wraz z zakończeniem studiów i podpisaniem karty obiegowej zdalny dostęp do zasobów elektronicznych zostanie anulowany.

EBSCO - szkolenia online!

Lista publikacji AZ w nowej odsłonie

Podczas szkolenia zaprezentowany zostanie interfejs nowej listy AZ. Przyjrzymy się jak wyszukiwać czasopisma i książki w zasobach biblioteki, jak korzystać z dostępnych ograniczników oraz sprawdzać dostępność tytułów.

4 marca 2021, godz. 11:00
Rejestracja

Jak korzystać z tezaurusa haseł kontrolowanych na platformie EBSCOhost?

Sesja dedykowana wyszukiwaniu w oparciu o hasła pochodzące z tezaurusa dziedzinowego. Pokażemy różnice w wynikach wyszukiwania z wykorzystaniem tezaurusa w porównaniu z używaniem słów pochodzących z języka naturalnego.

5 marca 2021, godz. 10:30
Rejestracja

Poznaj bazy EBSCO dostępne w ramach licencji krajowej dla wszystkich uczelni w Polsce

Podczas sesji dokonamy przeglądu baz EBSCO dostępnych w ramach tzw. licencji krajowej, z których mogą korzystać wszystkie uczelnie i instytucje badawcze w Polsce. Studenci i pracownicy uczelni mają dostęp do EBSCO Open Dissertations™ - międzynarodowej bazy prac dyplomowych i dysertacji oraz 16 obszernych naukowych baz danych refundowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wchodzące w skład pakietu bazy Academic Search™ Ultimate oraz Business Source® Ultimate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych zasobów naukowych na świecie przez wiodące ośrodki akademickie.

9 marca 2021, godz. 11:00
Rejestracja

Moje pierwsze spotkanie z wyszukiwarką naukową EDS

Wyszukiwarka naukowa EBSCO Discovery Service dla początkujących. Na kilkunastu przykładach pokażemy jak działa wyszukiwarka, jakie materiały tam znajdziemy, w jaki sposób wyświetlane są wyniki wyszukiwań, jak doprecyzować wyszukiwanie wykorzystując dostępne ograniczniki.

10 marca 2021, godz. 13:00
Rejestracja

ELSEVIER - szkolenia online!

20 ciekawych rozwiązań, które warto zastosować w repozytorium instytucjonalnym

Wraz z rozwojem nauki cyfrowej, ewoluowała rola IR. Niezależnie od tego, czy tworzysz swoje repozytorium przez 6 miesięcy, czy 6 lat, nowoczesne repozytorium prezentuje więcej niż tylko artykuły pracowników naukowych. Dołącz do nas, aby poznać niektóre z ekscytujących zmian, jakie widzimy w repozytoriach Digital Commons. Z naszego webinarium wyniesiesz pomysły na rozszerzenie fukncjonalności swojego repozytorium, w tym: nowe rodzaje treści, takie jak podcasty, historie mówione oraz czasopisma dwujęzyczne i obcojęzyczne; funkcje interaktywne, takie jak natywne przesyłanie strumieniowe i osie czasu; możliwości techniczne wbudowane w system, w tym dostępne strony tytułowe i Plum X Metrics

9 marca 2021, godz. 11:00
Rejestracja

Zdalny dostęp do zasobów - informacja o indywidualnych kontach użytkowników!

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną Wirtualnej Biblioteki Nauki, na której zamieszczono informacje dotyczące indywidualnych kont użytkowników, które pozwalają na zdalny dostęp spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców bez wymogu korzystania z usług proxy i VPN. Szczegóły tutaj

Materiały szkoleniowe z webinariów i szkoleń online!

Zapraszamy do skorzystania z materiałów (m.in. prezentacji i nagrań), dotyczących organizowanych wcześniej webinariów i szkoleń online. Są one dostępne tutaj

Zdalne zasoby edukacyjne MIT OPEN COURSEWARE

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z interdyscyplinarnej bazy wirtualnych kursów, udostępnionej przez Massachusetts Institute of Technology. Baza jest dostępna tutaj

Platforma edukacyjna NAVOICA

Zapraszamy do skorzystania z ogólnodostępnej, polskiej platformy kształcenia NAVOICA w trybie MOOC (Massive Open Online Cources), oferującej bezpłatne kursy wirtualne. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie bezpłatnej rejestracji. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dostęp i więcej szczegółów tutaj

Kurs "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" na Platformie Edukacji Zdalnej!

Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych i studentów do wzięcia udziału w kursie "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" za pośrednictwem Platformy Edukacji Zdalnej Politechniki Śląskiej. Uczestnictwo w kursie umożliwi Państwu zapoznanie się z możliwościami wykorzystania elektronicznych zasobów naszej biblioteki w nauczaniu i pracy na odległość.
Aby skorzystać z oferty, należy posiadać konto na Platformie Zdalnej Edukacji. Więcej informacji tutaj

Otwarte zasoby edukacyjne!

Poza aktywnym uczestnictwem w szkoleniach online i korzystaniem z udostępnianych przez naszą bibliotekę elektronicznych baz danych proponujemy również sięgnąć do otwartych zasobów edukacyjnych (nagrań video i publikacji), oferowanych przez inne uczelnie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów (kolejne będą sykcesywnie dodawane):

Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Wrocławskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne AGH tutaj
E-podręczniki AGH tutaj
Otwarte zasoby Politechniki Warszawskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej tutaj
Laboratoria w Hiszpani tutaj

Webinarium - Roboty usługowe / prow. dr inż. Igor Zubrycki / Politechnika Łódzka tutaj

Czasopisma elektroniczne Taylor and Francis Group

Zapraszamy do korzystania z bazy czasopism elektronicznych wydawnictwa Taylor and Francis Group. W ramach kolekcji Science and Technology udostepniono 530 recenzowanych tytułów czasopism z zakresu:
- nauk inżynieryjno-technicznych i informatyki,
- chemii, nauk biologicznych i inżynierii ochrony środowiska,
- matematyki, statystyki, fizyki i in.
Rekomendujemy m.in. korzystanie z czasopsisma International Journal of Rail Transportation, dostępnego w kolekcji.
Wykaz czasopsim dostępny tutaj
Dostęp do bazy tutaj


Dostęp do nowych książek w serwisie NASBI!

Informujemy o znaczącym poszerzeniu kolekcji tytułów dostępnych w serwisie NASBI. Aktualny ich wykaz znajduje się tutaj.

Baza oferuje dostęp do książek naukowych i podręczników akademickich z różnych dziedzin technicznych uznanych, rodzimych edytorów naukowych (m.in. Helion, WNT, WKŁ). Istnieje możliwość pobrania darmowego ebooka!

Aby korzystać z serwisu NASBI, należy:
- wejść na stronę nasbi.pl i założyć indywidualne konto,
- potwierdzić założenie konta, klikając w link otrzymany w mailu rejestracyjnym,
- zalogować się do bazy,
- odszukać wybraną pozycję według określonego kryterium (autor, tytuł itp.),
- skorzystać z opcji Pożycz, dzięki której wybrana książka będzie dostępna z wirtualnej półki czytelnika przez 14 dni,
Ważne! Z jednego tytułu może korzystać jednocześnie 5 użytkowników!

W celu pobrania darmowego ebooka:
- pobrać kod promocyjny w Bibliotece Głównej (Oddział Informacji Naukowej) lub mailowo (wysyłając wiadomość z imieniem, nazwiskiem i numerem karty bibliotecznej na adres bg.info@polsl.pl z zaznaczeniem KOD PROMOCYJNY)
- wejść na stronę https://ebookpoint.pl/kod
- aktywować kod (zostanie utworzone konto na ebookpoint.pl, na której znajduje się bezpłatny ebook)
- pobrać ebooka na dowolne urządzenie

Lista tytułów książek udostępnionych w NASBI znajduje sie tutaj
Więcej informacji o serwisie znajduje się tutaj


Ibuk Libra - nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa już dostępna!

Zapraszamy do korzystania z zasobów ponad 1400 tytułówksiążek i czasopism w serwisie Ibuk Libra.
Uwaga!Serwis rozbudował funkcjonalność o wyszukiwarkę wewnątrztekstową, która dodatkowo umożliwia przeszukiwanie treści poszczególnych książek! Szczegółowa instrukcja korzystania z nowego narzędzia znajduje się tutaj

Dostep do serwisu tutaj


Co miesiąc w serwisie pojawia się bezpłatny dostęp do jednej z nowości książkowych wydawnictwa PWN. Aktualnie serwis oferuje w prezencie bezpłatny dostęp do książki pod Agaty i Jakuba Tyszkiewiczów: Operacja "Eagle" - Niemcy 1945. Dostęp do publikacji tutaj