Biblioteka w GRUDNIU

Informujemy, że w GRUDNIU Biblioteka będzie czynna w następujących godzinach:
od poniedziałku do piątku 9:00-16:00
w soboty 9:00-14:00 (z wyjątkiem 25 grudnia)

Katalog biblioteczny online z wyszukiwarką INTEGRO

Zapraszamy do korzystania z katalogu online biblioteki i wyszukiwarki INTEGRO tutaj

Bezpłatne egezemplarze książek (dublety)

Uprzejmie informujemy o możliwości odbioru bezpłatnych egzemplarzy książek, wycofanych z księgozbioru. Poniżej prezentujemy wykazy dostepnych tytułów:

WYKAZ 1
WYKAZ 2
WYKAZ 3


Wszystkich zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy

Biblioteka w czasie pandemii

Informujemy, że aktualnie biblioteka jest czynna w następujących godzinach:
Wypożyczalnia

- od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00
- w sobotę w godz. 9:00-14:00
Czytelnia i Pracownia Komputerowa
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00

W związku z obowiązującymi zaleceniami epidemiologicznymi podczas przebywania w pomieszczeniach biblioteki prosimy o : zakrywanie nosa i ust maseczką, dezynfekowanie rąk, korzystanie z rękawiczek ochronnych oraz przestrzeganie zasad dystansu
Dziękujemy!

Zapisy do biblioteki
Nowi czytelnicy zapisują się do biblioteki online, wypełniając formularz dostępny tutaj
Po dokonaniu rejestracji należy wysłać maila na adres bg.katowice@polsl.pl z prośbą o aktywację konta. Po otrzymaniu zwrotnego maila można zamówić książki online (przez katalog OPAC). Po odbiór książek należy zgłosić się z legitymacją studencką po 24 godzinach od wysłania zamówienia i w ciągu 14 dni.

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po bibliotece, dostepnym tutaj

Zachęcamy do zdalnego korzystania z zasobów elektronicznych HAN (szczegóły poniżej)

Multiwyszukiwarka PRIMO w HAN!

Zachęcamy do korzystania z nowego interfejsu multiwyszukiwarki PRIMO, dostepnego w ramach usługi HAN (opisanej poniżej). Aby z niego skorzystać należy kiknąć w następujący link i zalogować się (zgodnie z poniższą instrukcją logowania do usługi HAN).

HAN - zdalny dostęp do baz danych, oferowanych przez Bibliotekę!

Zachęcamy do korzystania z zasobów elektronicznych, dostępnych za pośrednictwem systemu HAN (Hidden Automatic Navigator). Wprowadzone rozwiązanie znacznie ułatwi korzystanie czytelnikom z baz danych poza uczelnią.

Aby zalogować się należy:
1. wybrać link do konkretnego źródła z dostępnej listy baz danych
2. zalogować się wykorzystując jako login nazwę użytkownika w domenie student.polsl.pl (np. jkowalski@student.polsl.pl) oraz hasło do studenckiej poczty elektronicznej (akternatywnie można skorzystać z loginu i hasła do konta bibliotecznego w systemie PROLIB).

Informujemy, iż wraz z zakończeniem studiów i podpisaniem karty obiegowej zdalny dostęp do zasobów elektronicznych zostanie anulowany.

Multimedialna Biblioteka Cyfrowa Ebookpoint BIBLIO

Zapraszamy do korzystania z książek elektronicznych w krajowym serwisie ebookpoint BIBLIO (dawniej NASBI), który oferuje dostęp do pełnych tekstów ponad 12.000 e-booków, audiobooków, kursów video w języku polskim i angielskim, wydawnictw Grupy Helion i innych wydawców. Biblioteka obejmuje różnorodne kategorie tematyczne m.in.: informatykę, technikę i mechanikę, systemy operacyjne, elektronikę, grafikę, programowanie, sieci komputerowe, biznes i ekonomię, psychologię, prawo, nauki przyrodnicze, nauki społeczne, poradniki zawodowe i specjalistyczne, e-prasę itp.

Aby skorzystać z serwisu należy założyć indywidualne konto (Ważne!: Użytkownicy posiadający już konto w serwisie NASBI nie muszą ponownie zakładać nowego konta w ebookpoint BIBLIO).

Założenie konta (instrukcja)
Należy wejść na stronę ebookpoint BIBLIO i dokonać rejestracji, posługując się tylko i wyłącznie adresem e-mail w domenie polsl.pl lub student.polsl.pl), a następnie potwierdzić założenie konta - klikając w link aktywacyjny, przesłany na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail.

Wyszukiwanie i wypożyczanie (instrukcja)
Po zalogowaniu na konto wyszukać publikację do wypożyczenia według następujących kryteriów: tytuł, autor, numer ISBN lub nazwa wydawcy. Zawartość serwisu można również przeszukiwać poprzez opcję Kategoria (menu z lewej strony). Po wyszukaniu właściwej publikacji należy wybrać opcję Pożycz, dostępną do wyboru obok tytułu (przed wypożyczeniem można zapoznać się z częścią tekstu publikacji, klikając w Czytaj fragment).Skorzystanie z akcji Pożycz powoduje, że książka przechodzi na wirtualną półkę użytkownika (górne menu), pozostając tam przez 14 dni (użytkownik sam może ją wcześniej "zwrócić" używając opcji Oddaj). Polecamy i zapraszamy do korzystania!

Link do serwisu Ebookprint BIBLIO

Zdalny dostęp do zasobów - informacja o indywidualnych kontach użytkowników!

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną Wirtualnej Biblioteki Nauki, na której zamieszczono informacje dotyczące indywidualnych kont użytkowników, które pozwalają na zdalny dostęp spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców bez wymogu korzystania z usług proxy i VPN. Szczegóły tutaj

Materiały szkoleniowe z webinariów i szkoleń online!

Zapraszamy do skorzystania z materiałów (m.in. prezentacji i nagrań), dotyczących organizowanych wcześniej webinariów i szkoleń online. Są one dostępne tutaj

Zdalne zasoby edukacyjne MIT OPEN COURSEWARE

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z interdyscyplinarnej bazy wirtualnych kursów, udostępnionej przez Massachusetts Institute of Technology. Baza jest dostępna tutaj

Platforma edukacyjna NAVOICA

Zapraszamy do skorzystania z ogólnodostępnej, polskiej platformy kształcenia NAVOICA w trybie MOOC (Massive Open Online Cources), oferującej bezpłatne kursy wirtualne. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie bezpłatnej rejestracji. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dostęp i więcej szczegółów tutaj

Kurs "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" na Platformie Edukacji Zdalnej!

Zapraszamy wszystkich pracowników naukowych i studentów do wzięcia udziału w kursie "Zbiory i usługi biblioteki dla edukacji zdalnej" za pośrednictwem Platformy Edukacji Zdalnej Politechniki Śląskiej. Uczestnictwo w kursie umożliwi Państwu zapoznanie się z możliwościami wykorzystania elektronicznych zasobów naszej biblioteki w nauczaniu i pracy na odległość.
Aby skorzystać z oferty, należy posiadać konto na Platformie Zdalnej Edukacji. Więcej informacji tutaj

Otwarte zasoby edukacyjne!

Poza aktywnym uczestnictwem w szkoleniach online i korzystaniem z udostępnianych przez naszą bibliotekę elektronicznych baz danych proponujemy również sięgnąć do otwartych zasobów edukacyjnych (nagrań video i publikacji), oferowanych przez inne uczelnie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów (kolejne będą sykcesywnie dodawane):

Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Wrocławskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne AGH tutaj
E-podręczniki AGH tutaj
Otwarte zasoby Politechniki Warszawskiej tutaj
Otwarte zasoby edukacyjne Politechniki Łódzkiej tutaj
Laboratoria w Hiszpani tutaj

Webinarium - Roboty usługowe / prow. dr inż. Igor Zubrycki / Politechnika Łódzka tutaj

Czasopisma elektroniczne Taylor and Francis Group

Zapraszamy do korzystania z bazy czasopism elektronicznych wydawnictwa Taylor and Francis Group. W ramach kolekcji Science and Technology udostepniono 530 recenzowanych tytułów czasopism z zakresu:
- nauk inżynieryjno-technicznych i informatyki,
- chemii, nauk biologicznych i inżynierii ochrony środowiska,
- matematyki, statystyki, fizyki i in.
Rekomendujemy m.in. korzystanie z czasopsisma International Journal of Rail Transportation, dostępnego w kolekcji.
Wykaz czasopsim dostępny tutaj
Dostęp do bazy tutaj


Ibuk Libra - nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa już dostępna!

Zapraszamy do korzystania z zasobów ponad 1400 tytułówksiążek i czasopism w serwisie Ibuk Libra.
Uwaga!Serwis rozbudował funkcjonalność o wyszukiwarkę wewnątrztekstową, która dodatkowo umożliwia przeszukiwanie treści poszczególnych książek! Szczegółowa instrukcja korzystania z nowego narzędzia znajduje się tutaj

Dostep do serwisu tutaj