POLITECHNIKA ŚLĄSKA

WYDZIAŁ INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ I METALURGII

KATOWICE 40-019, ul. KRASIŃSKIEGO 8

 

LABORATORIUM MECHANIKI

 MATERIAŁÓW

 

 

HISTORIA

 
 

       Laboratorium Mechaniki Materiałów powstało w wyniku zmian rozwojowych i reorganizacyjnych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii. Wchodzi w skład Katedry Technologii Materiałów. Wcześniej zespół osób związanych z mechaniką i wytrzymałością materiałów został zorganizowany na Wydziale Metalurgicznym jako Zakład Mechaniki, a następnie Mechaniki Materiałów w Instytucie Inżynierii Materiałowej. W wyniku kolejnych zmian reorganizacyjnych Katedry Mechaniki i Technologii Przeróbki Plastycznej powstała w 2003 roku Katedra Mechaniki Materiałów.
Zespół mechaników kierowany przez prof. Tadeusza Lambera powstał w chwili powołania na Politechnice Śląskiej Wydziału Metalurgicznego.
Prof. Tadeusz Lamber organizując zespół dydaktyczny i naukowy mechaniki w nowopowstającym wydziale skoncentrował się na zagadnieniach aplikacji metod mechaniki w inżynierii materiałowej, projektowaniu nowych materiałów oraz badaniu ich własności.
W skład powstającego w 1968 roku zespołu weszły osoby pracujące wcześniej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym w Katedrze Mechaniki: doc. Izabella Hyla, dr Adam Kwaśnicki i dr Grzegorz Kowalski.
W początkowym okresie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Zakładzie Mechaniki pracował zespół osób w skład którego wchodzili:
prof. dr inż. Tadeusz Lamber – kierownik Zakładu, doc. dr inż. Izabella Hyla, dr inż. Adam Kwaśnicki, dr inż. Grzegorz Kowalski, mgr Grażyna Ober, mgr Andrzej Warchoł, mgr inż. Wiesław Chladek – kierownik Laboratorium Wytrzymałości Materiałów, mgr inż. Maciej Puchała, mgr inż. Stanisław Węgrzyniak, mgr inż. Krystyna Czaplicka, mgr inż. Jerzy Okrajni, mgr inż. Donat Renowicz, Bogumiła Mróz, Andrzej Gloger, mgr inż. Marek Cieśla i mgr inż. Marek Plaza, mgr inż. Alicja Balin.
Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku to okres kształtowania się profilu naukowego i dydaktycznego zespołu.
Głównym obszarem działalności naukowej Zakładu były w tym okresie zagadnienia wytrzymałości, zmęczenia, pękania i trwałości materiałów. Na początku lat siedemdziesiątych zorganizowane zostało laboratorium Zakładu wyposażone w klasyczne maszyny wytrzymałościowe, a następnie od 1976 roku w nowoczesny w ówczesnym okresie system serwohydrauliczny MTS. Nowa aparatura stała się istotnym czynnikiem stymulującym rozwój badań materiałów poddanych złożonym oddziaływaniom mechanicznym i cieplnym, w tym zmęczenia cieplno-mechanicznego oraz pękania w podwyższonych temperaturach. Do chwili obecnej ta problematyka stanowi podstawę warsztatu naukowego zespołu oraz wyznacza kierunki jego rozwoju i aplikacji wyników badań.
Zakład zmieniał się wraz ze zmianami struktury organizacyjnej Instytutu i Wydziału.
W roku 1992 w wyniku reorganizacji Wydziału Metalurgicznego Zakład Mechaniki Materiałów wszedł w skład Katedry Mechaniki i Technologii Przeróbki Plastycznej kierowanej przez prof. Franciszka Grosmana. W okresie dziesięciu lat współpracy w ramach Katedry Mechaniki i Technologii Przeróbki Plastycznej obszar badań naukowych Zakładu wzbogacił się o problematykę biomechaniki i aplikacji metod inżynierii materiałowej w zagadnieniach implantologii. W chwili obecnej inżynieria medyczna ze szczególnym uwzględnieniem biomechaniki oraz problematyka trwałości materiałów to dwa główne wzajemnie uzupełniające się obszary działalności naukowej Katedry Mechaniki Materiałów.

 
     
        HOME