Logo Strona główna   Dokumenty i listy   Utwórz   Ustawienia witryny   Pomoc     
Ikona
Distance Learning Group
E-edukacja
 
E-Learning
Skład zespołu DLG

Dokumenty
 
Narzędzia wspomagające
 
Publikacje
 
Forum
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Icon
ROZWÓJ ELEKTRONIZACJI NAUCZANIA NA WYDZIALE ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Menu składnika Web Part

STRESZCZENIE

W artykule przedstawiono problematykę elektronizacji nauczania prowadzonego na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Szczególną uwagę zwrócono na korzyści wynikające ze stosowania nowoczesnych technologii informatycznych, z uwzględnieniem platformy Moodle. Ponadto w opracowaniu ujęto wybrane egzemplifikacje zastosowań wymienionej platformy do kształcenia studentów i pracowników Politechniki Śląskiej.

SUMMARY

In article the milestones in development of e-learning implementation process on Department of Organisation and Management at Silesian University of Technology are shown. The main aspect is focused on use of new information technology platforms and sources, especially on Moodle.
The practical aspect of this article shows chosen examples of use of e-learning methods in Department’s area. In both employees’ and students’ education process.

1. WSTĘP

Wydział Organizacji i Zarządzania jest stosunkowo młodą jednostką Politechniki Śląskiej, która posiada ponad 60-letnią tradycję. Od roku 2000 zauważalny jest istotny postęp nie tylko w zakresie stosowanych na uczelni informatycznych rozwiązań infrastrukturalnych, ale również w obszarze komputerowego wspomagania nauczania.

Od kilku lat dostrzegalne są dwa nurty podejmowanych działań – pierwszy nurt, prowadzony przez osoby stanowiące ponadwydziałowy zespół oraz drugi nurt, lokalny, realizowany w ramach danej jednostki organizacyjnej Uczelni. Osoby zaangażowane w elektronizację kształcenia na Politechnice Śląskiej podejmowały szereg prób wypracowania wspólnej platformy zdalnego nauczania, przeprowadzając przy tym testy wielu rozwiązań komercyjnych. Na spotkaniach międzywydziałowych, za pomocą utworzonych indywidualnych implementacji kursów, demonstrowano możliwości poszczególnych platform e-learningowych. Brakowało jednakże consensusu w kwestii wyboru platformy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy był brak wygodnych w użyciu narzędzi, które można by zastosować na dużą skalę. Warunkiem koniecznym rozwoju stosowalności platformy zdalnej edukacji, była możliwość tworzenia e-kursów również przez osoby posiadające tylko podstawowe umiejętności obsługi komputera. W 2005 r. prace prowadzone przez Pełnomocnika Rektora ds. Zdalnej Edukacji, w zakresie wykorzystania niekomercyjnych rozwiązań, znakomicie wpisały się tematycznie w projekty realizowane na Wydziale Organizacji i Zarządzania przez pracowników Katedry Informatyki i Ekonometrii. Ustalono, że e-learning na Wydziale Organizacji i Zarządzania będzie tworzony etapami. Pierwszy etap rozwoju obejmował tworzenie indywidualnych stron konkretnych przedmiotów, potem sięgnięto do rozwiązań opartych o filozofię systemów zarządzania treścią. Po analizie aktualnego stanu rzeczy stwierdzono konieczność dokonania przeglądu narzędzi informatycznych wspomagających e-learning.

następna strona >>