Bez tytułu 2

Artykuł w kwartalniku "Management Systems i Production Engineering" - 2/2014

    Z inicjatywy Instytutu Inżynierii Produkcji, Wydziału Organizacji i Zarządzania, Politechniki Śląskiej został opracowany i przyjęty do realizacji projekt "Edukacja specjalistów z zakresu zarządzania terenami pogórniczymi na pograniczu polsko-czeskim". Partnerem w projekcie jest Instytut Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa, Wydziału Geologiczno-Górniczego VSB-TU w Ostrawie. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska. Czas realizacji przewidziany jest od 1 kwietnia 2013 roku do 31 marca 2015.

Głównym celem projektu jest wspólne przygotowanie specjalistów z zakresu zarządzania terenami pogórniczymi pogranicza polsko-czeskiego poprzez wymianę wiedzy i najlepszych praktyk z zakresu zarządzania terenami poprzemysłowymi w Polsce i Czechach. Rozpowszechnione poprzez projekt dobre praktyki mogą znaleźć szerokie zastosowanie w rewitalizacji terenów pogórniczych, przy usuwaniu niepożądanych skutków działalności wydobywczej oraz prowadzeniu szerokiego spektrum działań o charakterze wyprzedzającym. Głównymi odbiorcami projektu są studenci różnych kierunków i uczelni z Polski i Republiki Czeskiej zainteresowani zdobywaniem specjalistycznej wiedzy z zakresu zarządzania pogórniczymi terenami przygranicznymi. Projekt został podzielony na cztery etapy:
• Etap pierwszy - Zebranie i usystematyzowanie wiedzy o terenach pogórniczych pogranicza.
• Etap drugi - opracowanie powszechnie dostępnego e-podręcznika.
• Etap trzeci - opracowanie programów nauczania dla słuchaczy po obu stronach granicy.
• Etap czwarty - przeprowadzenie zajęć dydaktycznych wraz z wymianą nauczycieli i słuchaczy.

Wszystkie zadania występujące w projekcie prowadzone są równolegle zarówno po stronie Polskiej jak i Czeskiej. W działania edukacyjne zaangażowani są eksperci obu Partnerów. Inauguracja projektu miała miejsce w kwietniu 2013 roku w Rybniku-Kamieniu, gdzie odbyła się konferencja otwierająca projekt.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem przedstawicieli władz lokalnych, przedsiębiorstw górniczych oraz pracowników naukowych obu jednostek jak i studentów. Zagadnienia poruszane na konferencji były ściśle związane z tematyką projektu. Podczas obrad i warsztatów prowadzone były dyskusje, które potwierdzały ważność i aktualność poruszanych zagadnień zarówno po Polskiej jak i Czeskiej stronie.

W chwili obecnej, w ramach projektu został opracowany e-podręcznik, który jest dostępny w wersji dwujęzycznej (polsko-czeskiej) i przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z wpływem eksploatacji węgla kamiennego na krajobraz pogranicza polsko-czeskiego. Pozycja ta w interaktywny sposób prezentuje podstawowe informacje związane ze skutkami eksploatacji węgla kamiennego, które uwidaczniają się m.in. poprzez degradację gleby, oddziaływanie górotworu na budowle, drogi, infrastrukturę, grunty rolne i leśne. Prezentowane treści są niezbędne do prawidłowego zrozumienia mechanizmów występujących w efekcie działalności górniczej. E-podręcznik adresowany jest przede wszystkim dla osób pragnących rozszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu działalności górniczej, a w szczególności dla przedstawicieli władz lokalnych oraz ludności zamieszkującej tereny zdegradowane. E–podręcznik jest do pobrania na stronie internetowej www.estp.polsl.pl. Zachęcamy wszystkich chętnych do bezpłatnego pobrania tej pozycji literaturowej.

W miesiącu marcu br. zakończył się nabór słuchaczy do cyklu autorskich wykładów tematycznych pt. „Zarzadzanie terenami pogórniczymi”. Zainteresowanie studentów uczelni zlokalizowanych na terenie Śląska była bardzo duże, co świadczyć może o braku na rynku propozycji edukacyjnych o podobnej tematyce. Zajęcia w ramach cyklu autorskich wykładów tematycznych rozpoczną się od października br. i będą trwać 4 miesiące. W ramach zajęć realizowane będą zajęcia wykładowe i ćwiczeniowe poruszające tematykę związaną z rekultywacją terenów pogórniczych. Przewidziana jest także nauka języka czeskiego dla słuchaczy oraz wyjazdy warsztatowe, podczas których uczestnicy w terenie będą mieć możliwość naocznie zobaczyć skutki działalności górniczej w terenie zarówno po stronie Polski jak i Czech.

Należy podkreślić, że przedstawiany projekt jest jedynym w Polsce projektem mającym na celu wykształcenie specjalistów wspomagających samorządy lokalne w zarządzaniu terenami pogórniczymi na pograniczu Polsko-Czeskim.